UFI kodai
UFI kodai
UFI Pranešimai apsinuodijimų centrui
Europos Sąjungos rinkai pateikiama labai daug cheminių produktų (pvz., ploviklių, dažų, klijų), kuriuos naudoja tiek plačioji visuomenė savo buityje, tiek specialistai savo darbo aplinkoje. Cheminiai produktai paprastai laikomi saugiais, kai laikomasi jų naudojimo instrukcijų. Vis dėlto cheminės medžiagos gali netyčia patekti į žmogaus organizmą, pvz., jas netinkamai naudojant arba įvykus nelaimingiems atsitikimams. Tokiais atvejais medicinos darbuotojams ir asmenims, kurie imasi neatidėliotinų priemonių ištikus nelaimei, labai svarbu turėti galimybę greitai susipažinti su atitinkama informacija apie cheminį produktą.
1988 m. pagal Tarybos direktyvą 88/379/EEB valstybės narės turėjo paskirti įstaigą, kuri būtų įpareigota priimti informaciją, susijusią su rinkai pateikiamais mišiniais, kurie laikomi pavojingais, įskaitant informaciją apie jų cheminę sudėtį. Šią informaciją buvo numatyta naudoti siekiant patenkinti bet kokius medicininius poreikius, parengiant prevencines ir gydymo priemones, taikytinas visų pirma ekstremaliose situacijose. 1999 m. ši direktyva buvo pakeista Direktyva 1999/45/EB, kurioje buvo numatyta panaši prievolė.
Todėl daugelis valstybių narių jau turėjo nustačiusios sistemą, skirtą rinkti informaciją iš įmonių, rinkai pateikiančių pavojingus mišinius, taip pat įsteigė vadinamuosius apsinuodijimų kontrolės ir informacijos biurus – įstaigas, kurios teikia medicinines konsultacijas ekstremaliose sveikatai situacijose. Lietuvoje tokia informacijos rinkimo sistema yra AIVIKS - Aplinkos informacijos valdymo integruota kompiuterinė sistema.
Dabartinis ES valstybėms narėms taikomas reikalavimas paskirti įstaigą, kuriai būtų pateikiama ši informacija, nustatytas 2009 m. sausio 20 d. įsigaliojusio CLP reglamento ((EB) Nr. 1272/2008) 45 straipsnyje. Pagal ankstesnį teisės aktuose nustatytą režimą ir CLP reglamentą nebuvo nustatyti suderinti informacijai keliami reikalavimai, todėl labai skiriasi dabartinės nacionalinės pranešimo sistemos, duomenų formatai ir informacijai keliami reikalavimai. Dėl to įmonės, skirtingų valstybių narių rinkoms pateikiančios mišinius, turi pateikti panašią informaciją daug kartų ir skirtingais formatais. Dėl šių skirtumų apsinuodijimo arba atsitiktinio poveikio skirtingose valstybėse narėse atvejais medicinos personalas gauna nevienodą informaciją.
CLP reglamento VIII priede įtvirtintos nuostatos, kuriomis siekiama suderinti informacijos, susijusios su neatidėliotinomis priemonėmis ekstremaliose sveikatai situacijose, formatą ir turinį, kurią įmonės, ES rinkai pateikiančios pavojingus mišinius, turi pranešti kiekvienos valstybės narės paskirtoms įstaigoms (t. y. paskirtosios įstaigos). Informacija, kurią reikalaujama pateikti, be kita ko, apima mišinio ir ekonominės veiklos vykdytojo, atsakingo už jo pateikimą rinkai8, pavadinimą, informaciją apie sudėtį ir pavojingąsias sudedamąsias chemines medžiagas ir apie numatomą paskirtį pagal suderintų kategorijų sistemą. Informacija turi būti pateikta elektroninėmis priemonėmis naudojant specialų formatą, o tai suteikia galimybę paskirtosioms įstaigoms lengvai rasti atitinkamą informaciją. Unikalus mišinio identifikatorius (UFI kodas) leis apsinuodijimų kontrolės ir informacijos biurams vienareikšmiškai nustatyti mišinio tapatybę ir pasiūlyti atitinkamą gydymą apsinuodijimo atveju.
Pagal CLP reglamentą Europos cheminių medžiagų agentūra nustato suderintą formatą (t. y. pranešimo apsinuodijimų biurams (angl. PCN) formatą), kurį rengdami informaciją turi naudoti mišinių tiekėjai. Be to, PCN formato paskirtis – palengvinti pateiktos informacijos tvarkymą ir naudojimą valdžios institucijose ir apsinuodijimų kontrolės ir informacijos biuruose, kurie gaus tą informaciją ir įkels ją į duomenų bazę, kuria bus naudojamasi įgyvendinant neatidėliotinas priemones ekstremaliose sveikatai situacijose.
UFI - unikalus formulės identifikatorius – tai iš 16 raidžių ir skaičių sudarytas kodas, kurį produkto gamintojas ar tiekėjas privalo susieti su tiekiamu pavojingu mišiniu ir UFI kodą bei informaciją apie pavojingą mišinį pranešti apsinuodijimų informacijos centrui. Taip pat UFI kodas turi būti atspausdintas ant produkto etiketės arba prie jos pritvirtinamas. UFI kodo pavyzdys: A3NN-MKXP-DXS1-JJKD.
Tokiu būdu UFI kodas tampa papildoma mišinio identifikavimo priemone. Pavyzdžiui įvykus nelaimingam atsitikimui ir paskambimus apsinuodijimų informacijos centrui, padiktavus mišinio UFI kodą, centro darbuotojai galės greičiau ir lengviau surasti informaciją apie mišinį, kuriuo buvo apsinuodyta ir suteikti atitinkamas rekomendacijas atsižvelgiant į produkto sudėtį, savybes, toksikologinę informaciją ir kt.
Pagal CLP reglamento VIII priedo nuostatas UFI kodai privalomi mišiniams kurie klasifikuojami kaip pavojingi atsižvelgiant į jų poveikį sveikatai arba fizinį poveikį. Tai reiškia, kad visi mišiniai, kurie atitinka CLP reglamento I priedo 2 ir 3 dalyse apibrėžtų kriterijų, patenka į CLP 45 straipsnio ir VIII priedo taikymo sritį ir jiems būtini UFI kodai.
Produktų pavyzdžiai, kuriems gali būti privalomas UFI kodas:
Adhezyvai ir sandarikliai
Oro priežiūros produktai patalpos, batams, transporto priemomonėms
Aplinkos oro dezodorantai
Smilkalai
Žvakės, kvapiosios ir nekvapiosios
Degtukai
Pašarų priedai ir premiksai
Gyvūnų šampūnai ir kondicionieriai
Dažai dailininkų, amatų ir pomėgių reikmėms
Tapymo pirštais dažai
Kreidelės, kreidos ir pastelės
Pagalbinės medžiagos dailininkams
Modeliavimo junginiai
Dekoratyviniais tikslais naudojami cheminiai produktai
Kiti dailės reikmenys (įskaitant cheminius produktus, naudojamus dekoratyviniais tikslais)
Valymo ir priežiūros produktai
Skalbikliai
Dažikliai
Statybos produktai
E. skysčiai ir mišiniai elektroninėms cigaretėms
Trąšos ir tręšiamieji produktai
Kuras (ir kuro priedai)
Dažai, toneriai ir susijusios spausdinimo medžiagos
Biocidai ir augalų apsaugos produktai
Augalų apsaugos produktai
Ir kt.
Taip pat numatytos tam tikros išimtys ir kai kuriems produktams netaikomi reikalavimai nurodyti UFI kodą ir pateikti informaciją apsinuodijimų informacijos centrams.
Pavyzdžiui UFI kodas neturi būti nurodomas ant kosmetikos priemonių, vaistų, veterinarinių vaistų, pagal užsakymą vietoje gaminamų dažų, mišinių kurie klasifikuojami tik pagal pavojų aplinkai ir kt.
Importuotojai ir tolesni naudotojai, pateikiantys rinkai mišinius, CLP reglamento VIII priedo nuostatų privalo laikytis ir nurodyti UFI kodus bei pateikti informaciją apsinuodijimų centrams privalo nuo šių datų:
- plačiam vartojimui ir profesionaliam naudojimui skirti mišiniai – nuo 2021 m. sausio 1 d.;
- pramoniniam naudojimui skirti mišiniai – nuo 2024 m. sausio 1 d.
Tam tikriems mišiniams, apie kuriuos iki 2021 m. sausio 1 d. buvo pranešta pagal nacionalinius reikalavimus (Lietuvoje į AIVIKS sistemą) taikomas pereinamasis laikotarpis iki 2025 m. sausio 1 d.
Susisiekite su mumis
Paskambinkite ar parašykite mums, mielai pasistengsime Jums padėti.